به   روستای كندوان  خوش آمدید


خانه هاي سنتي و باستاني كندوان از نظر نوع معماري در ايران نظير ندارند و به عقيده تعدادي از محققين احداث اين خانه‌ها به قرن 7 هجري همزمان با يورش مغول‌ها برمي‌گردد.

در تاريخ اين منطقه، اين گونه نقل شده كه نخستين كساني كه به كندوان پا گذاشته اند، ساكنان روستايي به نام حيله ور- كه در 2 كيلومتري غرب كندوان قرار داشته- بوده اند كه در قرن هفتم هجري براي در امان ماندن از حمله مغول ها به دشتي در مقابل كندوان فعلي مهاجرت كرده اند و در طول مدت زماني به تدريج درون كران‌ها را حفاري كرده و پناهگاهي امن براي خود ساخته اند.

كندوان روستايي است بنا شده در صخره و تنها سازه اين دهكده را سنگ‌ها تشكيل مي دهند. خانه ها هرمي شكل هستند و براي دام ها نيز حفره هايي در سنگ ها بنا شده است.

كندوان يكي از 3 روستاي صخره‌اي جهان است كه موجب جذابيت بي نظير آن شده است. معماري روستاي كندوان و جاري بودن زندگي مردم در قالب بافت قديمي آن يك استثنا در دنيا به حساب مي آيد. چرا كه ديگر در تركيه و آمريكا كسي در كاپادوكيه و داكوتا زندگي نمي كند.

كوه سهند يكي از 5 كوه آتشفشاني مهم ايران در استان آذربايجان شرقي و در جنوب تبريز واقع است. در دامنه هاي اين كوه و در نزديكي شهر اسكو، روستايي با نام كندوان قرار دارد كه از نظر جاذبه هاي زمين شناسي و معماري داراي اهميت است.

صخره هاي كله قندي و غارهاي دستكن توسط انسان كه به عنوان خانه هاي مسكوني مورد استفاده قرار مي گيرد، يكي از شگفت انگيزترين روستاهاي صخره اي جهان را پديد آورده است.

شيوه بناي خانه‌هاي اين روستا از نوع معماري صخره اي و به شكل مخروطي يا كله قندي مي‌باشد. برخي از باستان شناسان قدمت اين روستا را به دوره هاي پيش از اسلام نسبت مي‌دهند.

در دل اين تپه‌هاي بلند كه ارتفاع بعضي از آنها به 40 متر مي‌رسد صدها آغل، انبار و اتاقك حفر شده كه بسيار ديدني است. همچنين آب معدني گوارايي از دل يكي از تپه هاي اين روستا مي جوشد كه از شهرت فراواني برخوردار است و براي امراض كليوي بسيار مفيد تشخيص داده شده است.

اين روستا به سبب ويژگي معماري صخره اي و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

در اثر فعل و انفعالات آتشفشاني كوههاي سهند، چنين منظره‌اي در يكي از خوش آب و هواترين نقاط ايران ايجاد شده است. توده ها و گدازه هاي مذاب آتشفشاني، به وسيله باد، برف و باران در طي هزاران سال متمادي شكل گرفته و به فرم كران درآمده است.

خانه هاي اين روستا به مانند كندوي عسل در دل كوه كنده شده اند و جالب اينجاست كه عسل يكي از مهمترين محصولات اين روستا مي باشد.

كندوان منطقه‌اي ييلاقي از رشته كوه هاي سهند است كه مراتع سرسبزش عشاير زيادي را به آن جا مي‌كشاند.

معماري خاص اين روستا موجب شهرت جهاني آن شده است. دامداري و كشاورزي و باغداري عمده فعاليت مردمان اين روستاست، لوله كشي آب و برق در دل اين سنگ ها همزيستي مسالمت آميز بشر با محيط زيست را نشان مي‌دهد. كندوان نمونه زيباي استفاده از طبيعت در زندگي انسان است.

آنچه به كندوان هويت باستاني داده وجود 117 خانوار و منزل مسكوني در درون توده هاي مخروطي و هرمي شكل صخره اي است. روستاييان كندوان داخل اين توده ها براي خود خانه مسكوني، آغل، انبار و كارگاه ايجاد كرده‌اند.

معماري صخره‌اي، حاكي از صحنه‌هاي مبارزه و جدال انسان با طبيعت و در خدمت گرفتن صخره هاي طبيعي است. در معماري معمولي، به وسيله مصالح ساختماني گچ، آهك و خشت، هيئت اصلي بنا را به وجود مي آورند، در صورتي كه در معماري صخره‏اي فضاي مورد نظر در درون توده سنگ هويدا مي‌گردد و سنگ، مانند كالبدي، قشري مستحكم در اطراف اين فضا ايجاد مي‌كند.

ارتباط طبقات بالايي كران‌ها با خارج، از طريق پلكان هاي بسيار زيبايي از بدنه خود كران تامين گشته است. طبقه هم‌كف، اكثرا اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سكونت‌گاه استفاده مي‌شود. در بعضي موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نيز استفاده كرده‌اند.

آبريزها اكثرا در كنار معابر و در خارج از كران ها و محيط مسكوني قرار داشته و هر چند خانواده به طور مشترك داراي يك آبريز هستند. آبريزها اكثرا داراي چند محل نشيمن و انباره مي‏باشد كه بستگي به شيب زمين دارد.

به خاطر قطر و ضخامت زياد كران‌ها، ايجاد نورگير در طبقات پايين كار بسيار مشكلي است، بدين مناسبت نورگيرها اغلب در طبقات بالا واقع شده‌اند. جنس پنجره‌ها از چوب بوده اغلب به شكل شطرنجي و در آنها قطعات كوچك شيشه تعبيه شده است.

آثار معماري صخره‌اي در اغلب نقاط جهان به چشم مي‌خورد كه در اكثر آنها اكنون ديگر سكنه اي زندگي نمي‌كند؛ ولي معماري صخره اي از نوع كندوان فقط در يك منطقه ديگر در روي زمين ايجاد شده و آن در دره زيباي گورمه تركيه است.

بافت قديمي روستاي كندوان كه يكي از زيباترين و منحصر به فردترين روستاهاي تاريخي كشور و تنها روستاي زنده صخره‌اي محسوب مي شود، با ساخت و سازهاي جديد كه متفاوت با بافت گذشته است با تهديدي جدي رو به رو شده است.

وجود آب معدني، خانه‌هاي منحصر به فرد، دره‌هاي سرسبز و خرم، آب و هواي مطبوع و لبنيات و عسل مرغوب كوهستان، سبب جذب تعداد كثيري مسافر از نقاط دور و نزديك به اين روستا به خصوص در فصول مساعد سال مي شود.

اين روستا به سبب ويژگي معماري صخره اي و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. توده‌ها و گدازه‌هاي مذاب آتشفشاني، به وسيله باد، برف و باران در طي هزاران سال متمادي شكل گرفته و به اين فرم درآمده است. كران‌ها در تابستان‌ها خنك و در زمستان‌ها گرم است.

اين روستا طبق سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1375، داراي 137 خانوار و 750 نفر جمعيت بوده است كه به كار كشاورزي و دامداري و صنايع دستي اشتغال دارند.

روستاي كندوان داراي مسجد، حمام، مدرسه و آسيا مي‌باشد و كران مسجد يكي از بزرگ‌ترين كران‌هاي روستا را تشكيل داده است. به دليل شكل مخروطي خاص، اغلب كران‌هاي داراي طبقات مختلف، از داخل با يكديگر ارتباط ندارند، كران ها عموما داراي دو طبقه بوده و در بعضي موارد سه و حتي چهار طبقه نيز در آ نها ايجاد كرده اند.

آثار معماري صخره‌اي در اغلب نقاط جهان به چشم مي خورد كه در اكثر آن‌ها اكنون ديگر سكنه‌اي زندگي نمي‌كند ولي معماري صخره‌اي از نوع كندوان فقط در يك منطقه ديگر در روي زمين ايجاد شده و آن در دره زيباي گورمه تركيه است.

كندوان جزو سه روستاي شگفت انگيز دنياست كه توجه گردشگران داخلي و خارجي را به خود جلب كرده است به طوري كه سالانه 300 هزار گردشگر از اين روستاي تاريخي بازديد مي‌كنند.

اقامتگاههای روستا

اقامتگاههای روستا


تاکنون اقامتگاهی برای این روستا ثبت نشده است

گالری تصاویر


تصاویر ارسالی توسط کاربران برای این روستا

محصولات


اخبار روستا


اخبار سایت


معاون امور دهياريهاي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور به مناسبت فرارسيدن 30 خرداد روز جهاني مقابله با بيابان زائي بيانيه اي صادر كرد. به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور، متن بيانيه سعيدرضا جندقيان بيدگلي به اين شرح است: اكو ...

چند طرح‌ عمران شهري بيرجند به طور همزمان با حضور دكتر جمالي نژاد معاون عمراني وزير كشور و رييس سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور و استاندار خراسان جنوبي به بهره‌برداري رسيد. به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور، آيين بهره‌برداري از ...

سي و ششمين نشست مديران كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداريهاي كشور با موضوع سامانه هاي تخصصي حوزه دهياري ها و گزارش اقدامات انجام شده در 31 شهرستان هدف توسعه 30 ارديبهشت بصورت ويديو كنفرانس به رياست دكتر جندقيان معاون امور دهياري هاي سازمان شهر ...

مديركل دفتر نوسازي، تحول اداري و فناوري اطلاعات سازمان شهرداريها و دهياري هاي كشور گفت: جلسه مجازي آموزش سامانه هاي تخصيص و بازبيني شناسه ملي شهرداريها و دهياريها با حضور كارشناسان دفاتر امور شهري و روستايي 15 استانداري كشور برگزار شد. به گزارش رواب ...

رييس جمهوري قانون «كمك به سامان‌دهي پسماندهاي عادي با مشاركت بخش غيردولتي» را ابلاغ كرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رييس جمهوري در اجراي اصل يكصد و بيست و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، قانون «ك ...

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور گفت: شوراها بايد وابستگي درآمدي خود را از دولت قطع كنند و كمك دولت تنها به ميزان اندك بايد باشد، شوراها براي تامين منابع به جذب مشاركت‌هاي مردمي بيش از پيش روي آورند. به گزارش روابط عمومي سازمان شهرد ...

مديركل دفتر هماهنگي عمراني و خدمات روستايي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور برحفظ و نگهداري بافت‌هاي با ارزش ساماندهي شده روستايي توسط دهياري‌ها و مسئولين محلي تاكيد نمود. به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور، اشكان جعفركريمي در ا ...

تقاطع غير همسطح سردار شهيد كاوه نبيري شهر اراك دهم ارديبهشت با حضور نماينده ولي فقيه در استان مركزي، رئيس سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور، استاندار مركزي ، شهردار اراك و جمعي از مسوولان استاني و محلي به بهره برداري رسيد. تقاطع غير همسطح شهيد كاوه ...

وزير كشور در پيامي خطاب به اعضاي شوراها در سراسر كشور ضمن تبريك روز ملي شوراها گفت: با همدلي، هم‌افزايي و مبتني بر برنامه ريزي هاي مستمر، آينده پژوهي و بهره گيري از همه ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل؛ برحل عملگرايانه مشكلات شهروندان و روستائيان با فراهم آ ...

با تصميم دولت، كليه دستگاه هاي اجرايي و شهرداري هاي سراسر كشور مجازند نسبت به امهال يا بخشودگي كامل اجاره‌بهاي اماكن واگذارشده به بخش خصوصي اقدام كنند. هيات وزيران در جلسه سوم ارديبهشت 1399 به پيشنهاد وزارتخانه‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي و ورزش و جوان ...

موقعیت روستا