loader
  • روستای يله گنبد

دور از تمام دغدغه ها و ازدحام و آلودگی های شهر
پر از آواز خروس و نغمه پرندگان، هوای پاک، درختان سرسبز و سراشار از آرامش
با مردمی خونگرم و بامحبت

درمورد روستای يله گنبد

• يله گنبد روستايي است در دهستان ايلات قاقازان غربي بخش كوهين شهرستان قزوين
• فاصله اين روستا تا شهر قزوين حدود 65 كيلومتر مي باشد كه آبگرم يله گنبد در 15 كيلومترى شمال روستا قرار دارد. در دل صخره هاي عظيم و در مختصات جغرافيايي 49درجه و 42دقيقه طول شرقي و 36درجه و25دقيقه عرض شمالي واقع شده است.
• جمعيت اين روستا بر اساس سرشماري سال 90، برابر 92 خانوار و 313 نفر بوده است كه عمده اهالي آن را افراد ساكن دايمي تشكيل مي دهند.
• اشتغال اصلي ساكنان دايم(كرد زبان) روستا عمدتاً مبتني بر كشاورزي و به ويژه دامداري است. محصول عمده لوبيا، يونجه، لبنيات محلي بوده و زراعت و گله داري، صنايع دستي، به ويژه گليم و جاجيم و جوال بافي از فعاليتهاي عمده اهالي است.
• جاذبه هاي گردشگري اين روستا عبارتند از:
– راه دسترسي به آبگرم از لحاظ طبيعي و جغرافيايي مسيري زيبا و طبيعت دست نخورده اي است كه داراي جنگلچه هاي محدود از درختان افرا و وجار و درختان چنار با پوشش فراوان گون است.
– وجود چشمه آبگرم در كف دره اى كه از آن رودخانه كوچكى عبور مى كند و به رودخانه شاهرود مى ريزد، آب چشمه معدنى يله گنبد از دسته آب هاى معدنى بيكربناته كلسيك آهن و گازدار خيلى گرم است. استحمام در اين آب به دليل وجود گاز كربنيك و گرماى آن، تسكين دهنده و ضد درد است و ميتوان در گردشگري درماني اهميت ويژه اي داشته باشد.
– بافت سنتي روستا، صنايع دستي و طبيعت منطقه از جاذبه‌هاي ديگر آن محسوب مي‌شوند.
• ظرفيتها و زيرساختها: آب گرم يله گنبد از امكانات رفاهى و اقامتى بى بهره است و راه دسترسى به آن سخت و كوهستانى مي باشد.

روستاي يله‌گنبد در دهستان ايلات قاقازان غربي از بخش كوهين شهرستان قزوين با موقعيت جغرافيايي 49 درجه و 42 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 25 دقيقه عرض شمالي در فاصله 10 كيلومتري از جاده ترانزيتي قزوين – رشت و 40 كيلومتري قزوين واقع شده است.
اين روستا از شمال به دره آسياب خرابه، از شرق به كوه پشت يله گنبد، از غرب به كوه قشم بلاغي و از جنوب غربي به ارتفاعات قطار قوزلوخ و در ارتفاع 2000 – 1600 متري واقع شده است.
نزديك ترين روستا به روستاي يله گنبد قانشار بلاغ است؛ اين روستا از شمال شرقي به روستاي ساربانك و از شمال غرب به روستاهاي استين چوبدار و چشمه كره محدود مي‌شود.
درآمد اكثر مردم روستا از طريق فعاليت هاي زراعي، دامداري و باغداري تامين مي گردد. بخش كوچكي از اراضي روستا به كشت آبي اختصاص دارد و بقيه به صورت ديم كشت مي‌شود. محصولات عمده زراعي روستاي يله گنبد را گندم، جو، نخود، عدس و ويونجه تشكيل مي‌دهد و انگور، سيب، زردآلو و بادام نيز در زمره محصولات سردرختي به شمار مي‌ايند.
روستاي يله گنبد روستايي كوهپايه اي با بافت مسكوني متمركز است. اين روستا در شيبي ملايم با الگوي خطي- زنجيره اي در اطراف رودخانه استقرار يافته است. خانه هاي روستاييان تحت تاثير نوع فعاليت و معيشت انان شكل گرفته است. اين خانه ها اكثرا يك طبقه مي باشند و سقف هاي مسطحي دارند.
وجود درختان فراوان در حواشي رودخانه يله گنبد، فضايي سرشار از طراوت و زيبايي به آن داده است. همچنين طبيعت زيباي كوه هاي مرتفع، صخره هاي ستبر و دره هاي عميق اطراف روستا، جلوه اي خاص و بديع به وجود آورده است. چشمه آب گرم معدني روستا نيز از ديگر جاذبه هاي طبيعي روستا به شمار مي‌آيد.
چشمه آبگرم در كف دره اى كه از آن رودخانه كوچكى عبور مى كند و به رودخانه شاهرود مى ريزد، از دل زمين بيرون مى آيد .آب چشمه معدنى يله گنبد از دسته آب هاى معدنى بيكربناته كلسيك آهن و گازدار خيلى گرم است. استحمام در اين آب به دليل وجود گاز كربنيك و گرماى آن، تسكين دهنده و ضد درد است. ظاهراً اين آب در درمان بيمارى هاى عصبى، مفصلى و رماتيسم مؤثر است و آشاميدن آن نيز در كار دستگاه گوارش، كبد و مجارى صفرا و بيمارى‌هاى معده اى و روده اى و نيز بيمارى تغذيه اى مؤثر مى باشد و ساليان زيادى است كه مردم بومى از خواص اين آب گرم براى درمان بيمارى هاى مختلف چون بيمارى هاى مفصلى و پوستى استفاده مى كنند.
آب گرم يله گنبد از امكانات رفاهى و اقامتى بى بهره است و با توجه به اين مسئله، با اجراى طرح مطالعاتى بر روى اين روستا و آب گرم معروف آن، شرايط را براى ورود گردشگران بويژه گردشگران درمانى به اين روستا مهيا ساخت.
فاصله روستا تا مركز استان (كيلومتر) 40
فاصله روستا تا نزديكترين شهر(كيلومتر) 10
تعداد خانوار 92
جمعيت كل 313
سكونت: داراي سكنه دائم
صندوق پست: وجود ندارد
دفتر پست: وجود ندارد
دفتر مخابرات: وجود ندارد
دسترسي عمومي به اينترنت: وجود دارد
دسترسي به دفتر ICT: وجود دارد
مذهب اكثريت : مسلمان
نوع و كيفيت جاده ارتباطي : جاده خاكي
بهترين زمان براي بازديد از جاذبه هاي طبيعي اين استان: فصول بهار و تابستان، پاييز مي باشد.

آلبوم تصاویر

بهترین دلیل جهت سفر به این روستا

آرامش
طبیعت ، تفریح ، ورزش ، سلامتی

مسئولین روستا